ΠΑΣΟΚ – ΚΙΝΑΛ: Στη Βουλή θα συζητηθεί ο εντοπισμός των 38 μεταναστών στον Έβρο Κουκάκης: Δεν είμαι ο μόνος δημοσιογράφος που παρακολουθείται Gazprom-Πάνω 60% από σημερινές τιμές θα φτάσει το αέριο στην Ευρώπη! Έβρος: Το ΠΑΣΟΚ φέρνει τα γεγονότα στη Βουλή – Για άθλιο «κρυφτούλι» Αθήνας, Άγκυρας μιλά το ΚΚΕ Νέες γελοιότητες από τον Αδωνι στους «New York Times» Υποκλοπές: Το σκάνδαλο δεν κρύβεται με τίποτα «Ακροδεξιό κατήφορο χωρίς φρένα» καταλογίζει ο ΣΥΡΙΖΑ σε κυβέρνηση Μητσοτάκη Κικίλιας: Πάμε για ρεκόρ εσόδων στον τουρισμό ΣΥΡΙΖΑ: «Δεν αργεί η στιγμή που οι πολίτες θα κάνουν παρελθόν το καθεστώς του κ. Μητσοτάκη» ΣΥΡΙΖΑ κατά ΝΔ για Έβρο: Ο ακροδεξιός κατήφορος συνεχίζεται με σπασμένα φρένα Θεοδωρικάκος για Έβρο: «Σεβασμός στην Ελληνική Αστυνομία – Να σταματήσουν οι συκοφαντικές επιθέσεις» Μηταράκης: «Με την απειλή βίας η Τουρκία έσπρωξε τους 38 μετανάστες στην Ελλάδα»
Filathlos.gr

ΒΙΝΤΕΟ: Νικηφόρα πρεμιέρα για την Άρσεναλ

05/08/2022

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Αρσεναλ πέρασε «καθαρά» από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας (0-2) και ξεκίνησε δυνατά την φετινή Premier League.

Με τους Ζιντσέκο και Γκαμπριέλ Ζέσους να παίζουν από την αρχή, η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα απέφυγε την έκπληξη στο πρώτο φετινό ματς του αγγλικού πρωταθλήματος. Οι «κανονιέρηδες» ήταν σαφώς ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, καθάρισαν στο δεύτερο και έδειξαν ενθαρρυντική εικόνα για το μέλλον.

Στο 4’ ο Μαρτινέλι μόνος του πλάσαρε άουτ με το αριστερό, όμως στο 20’ με κεφαλιά πήρε το… αίμα του πίσω καθώς από αέρος μετά την κεφαλιά-πάσα του Ζιντσένκο από εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ. Στο επόμενο διάστημα οι φιλοξενούμενοι ήταν πάνω με πίεση, κλεψίματα, κατοχή και κυκλοφορία, όμως δεν είχαν τη μεγάλη φάση. Αντίθετα η Πάλας, που «ξύπνησε» μετά το 35’ είχε δύο καλές στιγμές αλλά και στις δύο ο Εντουάρ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ράμσντεϊλ, για να μείνει το 0-1 για το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για την Πάλας (53’) αλλά μετά τη σούπερ πάσα του Ζαχά ο Εζέ νικήθηκε από τον Ράμσντεϊλ. Στη συνέχεια η Αρσεναλ είχε ξανά τον έλεγχο και είχε καλή στιγμή με τον Όντεγκααρντ για να «σφραγίσει» τελικά τη νίκη στο 85’ με αυτογκόλ του Γκουέχι μετά τη σέντρα-σουτ του Σακά από δεξιά (0-2).